Alumni Results

have you ever wondered what the ripple effect in our logo represents?

It represents the Interprod method - teaching speech is more than just teaching a piece - it’s also teaching a production.   

This production creates the ripple effect throughout the season that leaves judges and other competitors wanting to see more.

This feeling is the reason why we’re the #CampThatWins
 

If we missed a result, please email us at info@summitdebate.com


Ripple Effect.jpg

Yale University

Oral Interpretation
Kevin D'Auria, Holy Ghost Prep (PA) - Quarterfinalist

Program Oral Interpretation
Tara Sawhney, Lake Highland Prep (FL) - 5th Place

Duo Interpretation
Kevin Nowicke & Stefano Arnone, Holy Ghost Prep (PA) - 3rd Place

Dramatic Interpretation
Camilla Maionica, NSU (FL) - 5th Place
Sivan Ben-David, NSU (FL) - 6th Place
Tara Sawhney, Lake Highland Prep (FL) - Semifinalist
Brian Gabriele, Holy Ghost Prep (PA) - Quarterfinalist
Lauren Spencer, Randolph (NJ) - Quarterfinalist
Mary Yang, Livingston (NJ) - Quarterfinalist

Humorous Interpretation
Cameron Chang, Lake Highland Prep (FL) - 3rd Place
Jared Shapiro, Hawken (OH) - Semifinalist
Kyle Watkins, Ridge (NJ) - Semifinalist
Matthew Davies, Holy Ghost Prep (PA) - Quarterfinalist
Mary Yang, Livingston (NJ) - Quarterfinalist

Original Oratory
Garrett O'Donnell,  Dreyfoos (FL) - Quarterfinalist


Bronx Science

Humorous Interpretation
Jared Shapiro, Hawken (OH) - 4th Place
Kyle Watkins, Ridge (NJ) - 6th Place

Dramatic Interpretation
Tara Sawhney, Lake Highland Prep (FL) - Semifinalist
Catie Sautter, Lake Highland Prep (FL) - Semifinalist
Kyle Watkins, Ridge (NJ) - Semifinalist

Original Oratory
Serena Sha, Lake Highland Prep (FL) - Quarterfinalist

Program Oral Interpretation
Tara Sawhney, Lake Highland Prep (FL) - Semifinalist


Cypress Bay

Original Oratory
Jacki Hatch, Krop (FL) - Champion
Meghan Keough, Western (FL) - 4th Place
Samantha Paradela, St. Thomas Aquinas (FL) - Semifinalist

Dramatic Interpretation
Samantha Paradela, St. Thomas Aquinas (FL) - 2nd Place
Sivan Ben-David, NSU (FL) - 3rd Place
Camilla Maionica, NSU (FL) - 6th Place
Kathryn Brudzinski, Western (FL) - Semifinalist

Humorous Interpretation
Gerardo Rodriguez, Western (FL) - 3rd Place
Nic Marino, St. Thomas Aquinas (FL) - 5th Placee

Informative Speaking
Jacki Hatch, Krop (FL) - Champion
Meghan Keough, Western (FL) - 2nd Place

Program Oral Interpretation
Camilla Maionica, NSU (FL) - 6th Place

Impromptu Speaking
Samantha Paradela, St. Thomas Aquinas (FL) - 6th Place
Camilla Maionica, NSU (FL) - Semifinalist


Blue Key

Dramatic Interpretation
Adrian Colina, Braddock (FL) - Champion
Sivan Ben-David, NSU (FL) - 2nd Place
Alejandro Cueller, Braddock (FL) - 4th Place
Camilla Maionica, NSU (FL) - Semifinalist
Samantha Paradela, St. Thomas Aquinas (FL) - Semifinalist
Kathryn Brudzinski, Western (FL) - Quarterfinalist
Nic Marino, St. Thomas Aquinas (FL) - Quarterfinalist

Humorous Interpretation
Nic Marino, St. Thomas Aquinas (FL) - 2nd Place
Jayley Halpern-Drock, Flanagan (FL) - 5th Place
Aleesha Chaudhry, Lake Highland (FL) - 6th Place
Roman Amento, Western (FL) - Semifinalist
Gerardo Rodriguez, Western (FL) - Semifinalist
Nikki Toletti, Lake Highland (FL) - Quarterfinalist
Cameron Chang, Lake Highland (FL) - Quarterfinalist

Duo Interpretation
Alejandro Cueller & Adrian Colina, Braddock (FL) - Champion

Original Oratory
Garrett O'Donnell, Dreyfoos (FL) - Semifinalist
Jacki Hatch, Krop (FL) - Semifinalist
Samantha Paradela, St. Thomas Aquinas (FL) - Quarterfinalist
Meghan Keough, Western (FL) - Quarterfinalist
Serena Sha, Lake Highland (FL) - Octofinalist


Glenbrooks

Dramatic Interpretation
Alejandro Cueller, Braddock (FL) - Semifinalist
Tara Sawhney, Lake Highland (FL) - Quarterfinalist

Humorous Interpretation
Nic Marino, St. Thomas Aquinas (FL) - Semifinalist
Cameron Chang, Lake Highland (FL) - Semifinalist

Informative Speaking
Anika Sanghvi, Phoenix Country Day (AZ) - Semifinalist

Duo Interpretation
Alejandro Cueller & Adrian Colina, Braddock (FL) - 4th Place

Original Oratory
JJ Kapur, West Des Moines Valley (IA) - 2nd Place
Sophia Casten, Phoenix Country Day (AZ) - Semifinalist
Serena Sha, Lake Highland (FL) - Quarterfinalist
nika Sanghvi, Phoenix Country Day (AZ) - Quarterfinalist

Programmed Oral Interpretation
Tara Sawhney, Lake Highland (FL) - Semifinalist


George Mason

Humorous Interpretation
Cameron Chang, Lake Highland Prep (FL) - Champion
Jeremy Gart, Kent Denver (CO) - Quarterfinalist
Jayley Halpen-Drock, Flanagan (FL) - Quarterfinalist

Dramatic Interpretation
Sivan Ben-David, NSU (FL) - 2nd Place
Catie Sautter, Lake Highland (FL) - Semifinalist
Mary Yang, Livingston (NJ) - Quarterfinalist

Poetry Interpretation
Tara Sawhney, Lake Highland Prep (FL) - 4th Place
Kevin D'Auria, Holy Ghost Prep (PA) - Quarterfinalist
Mary Yang, Livingston (NJ) - Quarterfinalist

Duo Interpretation
Kevin Nowicke & Stefano Arnone, Holy Ghost Prep (PA) - Quarterfinalist
Kyle Watkins, Ridge (NJ) - Semifinalist

Programmed Oral Interpretation
Ziwen Guan, Lake Highland (FL) - Quarterfinalist

Impromptu Speaking
Jacki Hatch, Krop (FL) - 3rd Place
Kyle Watkins, Ridge (NJ) - Semifinalist
Camilla Maionica, NSU (FL) - Quarterfinalist

Informative Speaking
Jacki Hatch, Krop (FL) - 4th Place
Maddie Kahl, Roosevelt (IA) - 6th Place
Chris Galasso, Holy Ghost Prep (PA) - Quarterfinalist

Prose Interpretation
Camilla Maionica, NSU (FL) - Semifinalist
Tara Sawhney, Lake Highland (FL) - Quarterfinalist


Princeton

Duo Interpretation
Alejandro Cueller & Adrian Colina, Braddock (FL) - Champion

Dramatic Interpretation
Adrian Colina, Braddock (FL) - 4th Place
Alejandro Cueller - Semifinalist


Sunvitational

Original Oratory
Jacki Hatch, Krop (FL) - Round Robin Champion
Meghan Keough, Western (FL) - Quarterfinalist
Garret O'Donnell, Dreyfoos (FL) - Quarterfinalist

Informative Speaking
Jacki Hatch, Krop (FL) - 3rd Place
Meghan Keough, Western (FL) - 6th Place

Duo Interpretation
Haseeb Memon & Jason James, Lake Highland Prep (FL) - 2nd Place
Alejandro Cueller & Adrian Colina, Braddock (FL) - 6th Place
Nick Marino & Samantha Paradella, St. Thomas Aquinas (FL) - Quarterfinals
Kathryn Brudzinski, Western (FL) - Quarterfinalist
Roman Amento, Western (FL) - Quarterfinalist

Dramatic Interpretation
Samantha Paradela, St. Thomas Aquinas (FL) - Quarterfinalist

Humorous Interpretation
Cameron Chang, Lake Highland Prep (FL) - Champion
Jayley Halpern-Drock, Flanagan (FL) - 2nd Place
Nic Marino, St. Thomas Aquinas (FL) - Semifinalist
Roman Amento, Western (FL) - Quarterfinalist

Programmed Oral Interpretation
Tara Sawhney, Lake Highland Prep (FL) - Quarterfinalist


Emory University

Original Oratory
JJ Kapur, West Des Moines Valley (IA) - Champion
Garret O'Donnell, Dreyfoos (FL) - Semifinalist
Christopher Galasso, Holy Ghost Prep (PA) - Quarterfinalist

Humorous Interpretation
Cameron Chang, Lake Highland Prep (FL) - 4th Place
Jared Shapiro, Hawken (OH) - Semifinalist
Nic Marino, St. Thomas Aquinas (FL) - Semifinalist
Janey Gauthier, St. Thomas Aquinas (FL) - Quarterfinalist
Gerardo Rodriguez, Western (FL) - Quarterfinalist

Dramatic Interpretation
Sivan Ben-David, NSU (FL) - 3rd Place
Alejandro Cueller, Braddock (FL) - 5th Place
Tara Sawhney, Lake Highland Prep (FL) - Quarterfinalist

Duo Interpretation
Alejandro Cueller & Adrian Colina, Braddock (FL) - 3rd Place

Prose/Poetry Interpretation
Tara Sawhney, Lake Highland Prep (FL) - Quarterfinalist